Jde to? Od živočišných k rostlinným jogurtům s lehkostí

 

Jde to? Je tato cesta v dnešní době vůbec možná? To je otázka, kterou jsem si často pokládala. Co na to mé chuťové buňky? Bude jim rostlinný jogurt chutnat? Nezruinuje to moji peněženku? A kde koupit rostlinné jogurty? Proč bych měla nahradit rostlinnými?

Než se dostanu k odpovědím na tyto otázky, víte,

CO JE TO JOGURT ?

Jogurt je kysaný mléčný výrobek. Samozřejmě záleží, jaké mléko použijete – buď rostlinné či živočišné. Je to tedy potravina s nízkým Ph a relativně vysokým obsahem bílkovin. Vyrábí se kysáním (fermentací) nejčastěji kravského (rostlinného) mléka působením mléčných bakterií. Následkem fermentace je pak přeměna velké části laktózy na kyselinu mléčnou a další látky.

Jogurt se ve velkém množství ve světě začal vyrábět teprve na začátku 20.století

Jaký byl můj vývoj v JOGURTOVÁNÍ?

Rozdělila bych jej do několika bodů, které v mém životě nastaly. A jaké to jsou?

1/ Kupování živočišných jogurtů bez BIO kvality

Troufnu si napsat – asi jako většina smrtelníků na této planetě jsem kupovala živočišné jogurty. Nejprve to byly jogurty z běžných obchodů – Lidl, Kaufland, Globus, Tesco, atd.

Začínala jsem koupí menších jogurtů.

Když jsem si však jako holka „matematička“ vypočítala množství jogurtu, cenu. Začala jsem volit větší, výhodnější balení.

Nevýhoda u větších balení je datum spotřeby, ale to v naší rodině nebyl problém :-).

Jednalo se např. o tyto jogurty.

či ještě větší balení

A jaké výhody mělo kupování živočišných jogurtů? 

Bylo to „rychlé“ – šupla jsem do obchodu, kterých je po cestě několik, nakoupila a měli jsme doma zásobu. Když však u mě začal „převrat“ v podobě chci pro své tělo něco v BIO kvalitě, mé kroky směřovaly dále.  

2/ Kupování živočišných jogurtů s BIO kvalitou

Můj druhý posun byl v kupování živočišných jogurtů s BIO kvalitou. Chtěla jsem dopřát sobě a své rodině jogurty od „šťastné kravičky“. BIO jogurty v té době ještě nebyly tak známé a profláknuté, takže jsem musela nakupovat ve specializovaných obchodech, které tyto jogurty dovážely.

Dnes už takovýto jogurt seženete např. v Lidlu. Dělají různě velká balení od nejmenších po největší.

Když jsem potřebovala dát dětem na svačinu do školy, volila jsem menší balení. Domů do ledničky, jsem kupovala větší, z kterého si mohl každý nabírat podle své libosti.

3/ Výroba živočišných jogurtů

V hlavě se mi však postupem času rodila myšlenka – bio jogurty jsou super, ale co si jej vyzkoušet udělat doma sama? Vždyť na tom snad nic není? No, není, JEN: musíte pátrat, hledat, vyzkoušet, nakoupit suroviny, atd.

Tyto úkony většinu lidí odradí. Pohodlnější je samozřejmě si přeci jogurt koupit. Ano, je. I já tuto možnost volila delší dobu, ale jednoho dne nastal zlom a řekla jsem si: CHCI TO VYZKOUŠET.

Tak, jako si lidé dávají povětšinou předsevzetí do nového roku, já jsem si dala předsevzetí, že se naučím vyrábět svůj domácí živočišný jogurt.

Samozřejmě, že jsem si prošla neúspěchy, pády, kdy jsem myslela, že to zabalím. Proč bych měla pokračovat? Přesvědčení jsem našla v pochvale od rodiny.  Druhá věc je také ta, že jsem typ člověka, který když si dá CÍL, tak za ním jde a vytrvá. Každý pád beru jako pozitivum k něčemu dalšímu!

Přečetla jsem několik článků, shlédla videa a pustila se do výroby živočišných jogurtů. Udělat si živočišný jogurt není až tak těžké. Samozřejmě na začátku, je vždy všechno těžké. Jakmile se však z výroby stane rutinní záležitost, vše jde hladce.

Vzpomněla jsem si na to, když jsem začínala dělat své první smoothie, říkala jsem si, že to nikdy nedám. Vybrat správný mixér, rozhodnout se, co patří do smoothie. Dneska už je pro mne tato činnost hračka a smoothie patří k našim oblíbeným nápojům a nebo mističkám, které máme rády. 

POPRVÉ JE VŽDYCKY VŠECHNO NEJTĚŽŠÍ! DŮLEŽITÉ JE PŘEKONAT STRACH A PUSTIT SE DO TOHO!

Recept, jak si vyrobit živočišný jogurt dle mého návodu najdete brzy zde.

Čas plynul, výroba živočišných jogurtů mě bavila. Těšilo mě, jak mě celá rodina povzbuzuje a sdílí moji radost. Stačilo mít základní suroviny na skladě a mohli jsme si vyrobit jogurt, kdy jsme chtěli a kdy jsme jej potřebovali.

Být samostatní – to bylo a je to krásné, co mi žene NEUSTÁLE vpřed :-).

4/ Kupování rostlinných jogurtů 

Přišlo ovšem další zlomové období, kdy jsem se  – ze zdravotních důvodů rozhodla posunout dál.

Můj cíl bylo – vyřadit živočišné jogurty z mého jídelníčku.

Vrátila jsem se opět k bodu 1/, s tím rozdílem, že jsem se začala pohybovat v ROSTLINNÉ ŘÍŠI.

Jaké výrobky rostlinných jogurtů jsem si kupovala můžete najít v tomto článku s názvem: Jaký koupit „zdravý“ rostlinný jogurt na našem trhu? Otestováno 6 rostlinných jogurtů pro Vás.  

V době, kdy jsem začala shánět rostlinné jogurty bylo v České republice velmi omezené množství. Musela jsem pořádně hledat a pátrat. Zabralo mi to spousty času a energie. 

Dnes je již situace v rostlinné říši úplně jinde. Rostlinných jogurtů je na našem trhu spousty, ale jaký je ten nejkvalitnější? A co by měl pořádný rostlinný jogurt obsahovat? Pokud chcete znát NEJLEPŠÍ ROSTLINNÝ JOGURT pro mě a moji rodinu, přečtěte si připravovaný článek NEJLEPŠÍ ROSTLINNÝ JOGURT JE….

5/ Výroba vlastního rostlinného jogurtu 

Poslední fází, kterou jsem si prošla, a myslím si, že již poslední v akci „MOJE VLASTNÍ JOGURTOVÁNÍ“ je ta, že jsem se odhodlala vyrobit si svůj vlastní rostlinný jogurt sama.

O tom, jaké si takový jogurt vyrobit jsem sepsala článek, který se již brzy objeví na mých stránkách. Proto mě sledujte a těšte se :-). 

A co odpovědi na otázky z úvodu? 

Jde to?

 ➡ Ano, pokud máte odhodlání, nebojíte se a máte rádi domácí výrobky s láskou dělané, není na co čekat. 

Je tato cesta v dnešní době vůbec možná?

 ➡ To je otázka, kterou jsem si často pokládala. Pokud chcete dopřát svému tělu něco víc, z čehož může čerpat živiny a další prospěšné látky, jděte do toho! 

Co na to mé chuťové buňky? Bude jim rostlinný jogurt chutnat?

 ➡ Musím říci, že přechodem na částečně rostlinnou stravu se mé chuťové buňky změnily. Dnes si již nedokáži představit cestu zpět. Vyzkoušejte a uvidíte. Pokud nezkusíte, nemůžete vědět a hodnotit :-). 

Nezruinuje to moji peněženku?

 ➡ Vaše chuťové buňky se mění a s nimi i množství, které musíte denně sníst. Více si budete rostlinného jogurtu vážit a množství se vyrovná kvalitě, né kvantitě. Nezruinuje.

A kde koupit rostlinné jogurty?

 ➡ V dnešní době již není až tak velký problém si rostlinné jogurty koupit přes internet. Vyberete si, jaký chcete a zboží Vám dodají co možná nejdříve.

Z internetových obchodů mohu jmenovat tyto: 

www.rohlik.cz, www.kosik.cz, www.scuk.cz, www.veganobchod.cz

Pokud nechcete objednávat na internetu a raději volíte koupí v krámu, zajděte se podívat do nejbližší obchodu se zdravou výživou.

Třetí volbu bych viděla na obchody jako Lidl, Tesco, Globus, atd. I zde můžete najít rostlinné jogurty. 

Na čem však nejvíce záleží? Na složení daného jogurtu. Čtěte etikety a přemýšlejte, zda opravdu to, co je napsáno na etiketě chcete přijímat Vašimi ústy. Máte se rádi a chcete být svému tělu prospěšný?

U mě je jasná volba v rostlinném jogurtu od firmy Wild@Coco – jogurt s názvem Yoguard Prebiotik v kelímku – koupíte zde. Proč volím tento jogurt? Počkejte si na článek, kde vysvětlím zdravotní výhody a moji cestu v hledání toho PRAVÉHO S LÁSKOU DĚLANÉHO JOGURTU :-). 

Ať už se rozhodnete jakkoliv – vždy to bude vaše volba.

OPUSTIT STARÉ VZORCE ZKRÁTKA NENÍ VŽDY SNADNÉ. KDYŽ VŠAK VIDÍTE, JAK SE VÁM DAŘÍ, OCHUTNÁTE A VAŠE CHUŤOVÉ BUŇKY JÁSAJÍ, TAK NA CO VÍCE ČEKAT?

 

S láskou k jogurtování

Vaše 

Gabriela 

"Inspiruji a pomáhám lidem oprostit se od zaběhlých stravovacích návyků v jejich životech skrze změnu stravování." "Ukazuji cestu za lepším, zdravým životem plným energie a pozitivních myšlenek!" Můj příběh si přečtěte zde >>

eBook zdarma

5 kroků ke zdraví bez léků a lékaře aneb jak předejít své nemoci

Komentáře